Planując podróż służbową albo rodzinny wyjazd na weekend należy zastanowić się nad środkiem transportu, który będzie najbardziej komfortowy. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się usługa wypożyczenia samochodu. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, ponieważ daje możliwość odbycia podróży w pełni sprawnym dobrej klasy pojazdem. Jednak decydując się na skorzystanie z takiej usługi, należy pamiętać o tym, że niezbędne jest dopełnienie kilku formalności. Jakie warunki trzeba spełnić, wypożyczając samochód i o czym należy pamiętać?

Umowa i regulamin 

Formalności związane z usługą najmu są podobne niezależnie od tego, czy chodzi o wypożyczenie samochodu dostawczego, czy osobowego. Najważniejszą kwestią jest oczywiście podpisanie umowy. Warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami, a także przeczytać regulamin wypożyczalni. W treści tych dokumentów zawarte są najważniejsze informacje dotyczące zasad najmu. Na tym etapie warto również zadać dodatkowe pytania doradcy, który przygotował umowę.

Kluczowe mogą okazać się na przykład dodatkowe opłaty, które mogą być naliczane na przykład w sytuacji przekroczenia zawartego w umowie limitu kilometrów. Należy również wspomnieć, że do spisania umowy wynajmu samochodu niezbędny jest dokument, który potwierdza tożsamość klienta. Może to być na przykład dowód osobisty, na którym znajdują się aktualne dane i zdjęcie. Konieczne jest również okazanie prawa jazdy. Warto też wspomnieć o tym, że w większości wypożyczalni wymagane jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. Zwykle jest to 21 lat, co może być kluczową informacją dla młodych kierowców.

Kaucja i wydanie pojazdu 

Niezależnie od tego, na jaki okres wypożyczany jest samochód osobowy lub dostawczy, konieczne jest wpłacenie kaucji, która może być różna w zależności od wybranego modelu czy warunków najmu. Stanowi ona zabezpieczenie na wypadek konieczności dodatkowego czyszczenia pojazdu czy ewentualnych uszkodzeń.

Ostatnim etapem jest wydanie auta klientowi. Pracownik wypożyczalni spisuje wówczas protokół, w którym umieszcza przede wszystkim informacje dotyczące stanu licznika czy uszkodzeń, które są widoczne. Po sporządzeniu i podpisaniu protokołu przekazywane są klucze i klient może wyjechać z wypożyczalni.

Comments (Brak komentarzy)