Trudno wyobrazić sobie teraźniejszość bez samochodów. To w końcu najwygodniejszy sposób podróżowania. Posiadanie lub wynajmowanie auta osobowego to niesamowita wygoda. Nie trzeba ograniczać się do sztywnych rozkładów środków transportu publicznego, można wyjechać kiedy się chce i — co najważniejsze — dokąd się chce. Niestety pojazdy często ulegają awarii, co nie tylko uniemożliwia jakiekolwiek przemieszczanie się, ale również zagraża życiu kierowcy i potencjalnych pasażerów. Jakie są najczęstsze przyczyny usterek?

Najczęstsze awarie samochodów

Samochody osobowe i dostawcze posiadają bardzo wiele części, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie pojazdów. Dlatego tak ważny jest regularny przegląd i kontrola stanu swojego auta. Jeżeli jednak pomimo tego spotka Cię przykra usterka, należy odwiedzić mechanika samochodowego, który rozpozna problem i wyeliminuje go. Do najczęstszych awarii samochodów należą:

  • Awaria hamulców. Na hamulec składa się wiele podzespołów, których nieprawidłowość może doprowadzić do tragedii. Usterka przewodów hamulcowych i pompy, niski poziom płynu hamulcowego, zużycie klocków i tarcz hamulcowych — to tylko kilka wariantów, które mogą skutkować awarią. A co za tym idzie, utworzeniem niebezpieczeństwa na drodze. Utrudnienie zatrzymania pojazdu jest jedną z najgorszych sytuacji, do jakiej może dojść. Zagrożone jest wtedy życie osób znajdujących się w pojeździe, jak i również użytkowników innych samochodów na drodze. Zepsute hamulce oznaczają absolutny brak możliwości poruszania się autem.
  • Problemy z oponą. Przebita opona i kiepska rotacja kół prowadzą do kolejnego zagrożenia. Opony jako część zewnętrzna są bardzo narażone na wszelkie uszkodzenia, dlatego ciężko jest je w jakikolwiek sposób uchronić. Uziemić pojazd mogą zbyt duże obciążenia opony, nieodpowiednie dopasowanie do felgi, przebicia. Sytuacja, w której opona pęka w trakcie jazdy, naraża Cię na duże niebezpieczeństwo, z powodu utrudnionej możliwości ustabilizowania wozu.
  • Awaria silnika. Tutaj odpowiedzialnych może być wiele czynników, m.in.  uszkodzenie świec zapłonowych, układu smarowania, czujnika tlenu, katalizatora, zatarcie tłoku czy problemy z turbiną. Niestety w przypadku takiej usterki konieczne może być odholowanie samochodu do warsztatu samochodowego. Dbałość o wymianę płynu chłodzącego i oleju silnikowego znacznie obniża awaryjność. Zanieczyszczenia oleju również prowadzą do usterki silnika, co jest efektem odwrotnym do zamierzonego.
  • Awaria układu elektrycznego. To niestety bardzo częsty typ usterki. Co może zawinić? Wadliwy rozrusznik, uszkodzenie czujników, przepalenie bezpiecznika i wiele innych. Najczęściej wina jednak leży w akumulatorze. Dbanie o niego jest niezbędną kwestią, która chroni przed uszkodzeniem elektryki w pojeździe. Akumulator najbardziej narażony jest na problemy zimą, ponieważ łatwo ulega wtedy rozładowaniu. Należy pamiętać o wyłączeniu świateł wewnątrz pojazdu oraz odpowiedniej izolacji instalacji elektrycznej.
  • Usterka sprzęgła. To fragment, który jest nadmiernie używany, dlatego też łatwo o jego uszkodzenie. Podjazdy w górę, częste manewry i korzystanie z półsprzęgła niestety nie wpływają korzystnie na trwałość tej części. Jeżeli usłyszysz hałas, zauważysz ślizganie się sprzęgła lub jakiekolwiek nieprawidłowości, poczujesz spaleniznę, udaj się prędko do warsztatu, by uchronić się przed większym problemem. Zwlekanie nigdy nie zadziała na korzyść stanu Twojego wozu.

Przed awarią samochodu dobrze jest się zabezpieczyć, by nie narażać się na dodatkowe koszty i stres. Odpowiednia dbałość o konserwację i przegląd części auta znacznie zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa na drodze.

Comments (Brak komentarzy)

Zarezerwuj już teraz, odbiór samochodu w godzinach pracy biura. Pon-Pt: 08:00-18:00; Sobota: 08:00-14:00